Number of mole of solute in a solution can be calculated by using the following formula
n=MV1000
n = number of mole of solute
M = molaruty of the solution
V = volume of the solution in cm3
Example:
How many moles of zinc sulphate is present in 200cm3 of 0.1 mol dm-3 zinc sulphate solution?
Answer:
Molarity, M = 0.1 mol dm-3
Voloume, V = 200cm3
n=MV1000n=(0.1)(200)1000n=0.02mol